„Five Ones" - inteligentne rozwiązanie edukacyjne dla cyfrowego środowiska edukacyjnego

SHENZHEN, Chiny, 18 października 2023 r. - Huang Yu, specjalista od rozwiązań edukacyjnych w Huawei Enterprise Business

Proces edukacji realizowany jest w coraz inteligentniejszy sposób. Nauczanie, badania naukowe, zarządzanie kampusem i usługi szkolne przechodzą głębokie zmiany:

W nauce i nauczaniu nastąpiło odejście od tradycyjnych tablic kredowych na rzecz narzędzi multimedialnych. Nauka może się teraz odbywać zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie - bez ograniczeń czasu i miejsca. Natomiast dydaktyka jednokierunkowa ustępuje metodom zorientowanym na aktywność ucznia.
W badaniach naukowych pojawia się potrzeba rozwiązywania złożonych zadań obliczeniowo-analitycznych, częściej też korzysta się z technologii takich jak obliczenia wysokowydajne (HPC), wysokowydajna analityka (HPDA), duże zbiory danych (Big Data) oraz sztuczna inteligencja.
Duże zbiory danych stanowią obecnie podstawę udoskonalonych metod zarządzania i podejmowania decyzji w systemach usługowych. Administratorzy muszą mieć dostęp w czasie rzeczywistym do kluczowych informacji dotyczących każdego systemu usługowego. Ponadto stopniowo odchodzi się od zdecentralizowanych usług kampusowych na rzecz wszystkich usług dostępnych w jednym miejscu, co poprawia komfort pracy i nauki dla wykładowców i studentów.
W obliczu tak dużych zmian koncepcji i formy nauczania oraz nauki branża edukacyjna cały czas aktywnie analizuje możliwości pogłębionej integracji systemów teleinformatycznych i edukacji. Technologie takie jak wykresy wiedzy czy Big Data przyczyniają się do większej personalizacji nauki, natomiast 5G i chmura obliczeniowa zwiększają dostęp do nauki w formule hybrydowej. Zapotrzebowanie na badania naukowe w zakresie mocy obliczeniowej i przechowywania danych rośnie w gwałtownym tempie. Zjawiska te zwiększyły zainteresowanie sektora edukacji stosowaniem technologii teleinformatycznych. Pojawiają się jednak nowe problemy, takie jak rozproszona budowa, powtarzalna budowa, silosy danych czy przestarzała infrastruktura teleinformatyczna, co znacznie utrudnia wprowadzanie zmian. Każdy interesariusz w branży stoi przed palącym wyzwaniem, jakim jest lepsze wykorzystanie technologii teleinformatycznych w celu modernizacji modeli edukacyjnych i wprowadzania w tej dziedzinie innowacji.

Technologie teleinformatyczne jako narzędzie modernizacji inteligentnych systemów edukacji

Jako globalny lider w dziedzinie tworzenia rozwiązań teleinformatycznych Huawei wierzy w edukację zorientowaną na ludzi. Cały czas pracujemy nad wprowadzaniem technologii teleinformatycznych takich jak chmura obliczeniowa, Big Data czy sztuczna inteligencja do całego procesu edukacji, aby wspierać innowacje w dydaktyce, badaniach naukowych, zarządzaniu i usługach. Mówiąc ściślej, inteligentne rozwiązanie edukacyjne Huawei (Intelligent Education Solution) korzysta z zaawansowanych technologii teleinformatycznych w celu oferowania inteligentnych systemów interakcji, połączeń, platform i aplikacji, które wspierają klientów w procesie transformacji cyfrowej.

Zmiana koncepcji edukacji i realizacja odgórnych założeń na poziomie państwowym
W procesie transformacji cyfrowej osoby zarządzające instytucjami oświaty muszą formułować scentralizowane plany i odgórne wytyczne, a następnie krok po kroku je wdrażać. Chiny wprowadziły programy o zasięgu ogólnokrajowym, takie jak Średnio- i długookresowy plan rozwoju informatyzacji systemu edukacji (2021-2035) oraz 14. pięcioletni plan informatyzacji systemu edukacji, które określają zróżnicowane cele w zakresie informatyzacji dla szkolnictwa wyższego, zawodowego, podstawowego, przedszkolnego i edukacji dla dorosłych. Programy te koordynują organizację środowiska informatyzacji, w tym sieć, platformę chmurową, treści oraz standardy informatyzacji w systemie edukacji, jak również powiązane programy i regulacje. Uniwersytety i wyższe szkoły kształcenia zawodowego muszą inwestować w kadry, zwiększać finansowanie oraz podejmować wiele innych działań w ramach długofalowych planów informatyzacji. Z kolei szkoły podstawowe i średnie zazwyczaj nie dysponują dużymi możliwościami w zakresie technologii teleinformatycznych, dlatego organy odpowiedzialne za oświatę powinny wziąć na siebie więcej obowiązków w zakresie wsparcia platform i aplikacji, tak by szkoły mogły skupić się na powszechnej budowie infrastruktury.

Bazując na dostępnym potencjale teleinformatycznym i zrozumieniu branży, Huawei proponuje koncepcję „cyfrowego środowiska edukacyjnego". Chcemy stworzyć kompleksowy system połączenia i agregacji zasobów edukacyjnych, budując środowisko wielowymiarowej otwartości i współpracy. Koncepcja ta przyczyni się do konsolidacji pełnocyklowej obsługi i konserwacji oraz ciągłej ewolucji poprzez wykorzystanie zaawansowanych technologii w zakresie chmur obliczeniowych, sieci, przetwarzania brzegowego i urządzeń.

„Five Ones" („Piątka") - inteligentne rozwiązanie edukacyjne
Firma Huawei zbudowała inteligentną techniczną architekturę edukacyjną „Five Ones", na którą składa się pięć elementów: jeden ekran, jedna sieć, jedna chmura, jedna platforma oraz jeden portal.

Jeden ekran - to interfejs terminali na potrzeby interakcji człowiek-maszyna, reprezentowany przez różne terminale ekranowe m.in. komputerów stacjonarnych, tabletów, urządzeń cyfrowych, ekrany konferencyjne, inteligentne tablice szkolne oraz ekrany wielkoformatowe LED. Dla różnych scenariuszy istnieją dopasowane inteligentne terminale interakcyjne służące gromadzeniu i wyświetlaniu informacji w oparciu o wymagania nauczanych przedmiotów. „Jeden ekran" to rozwiązanie nieodzowne dla edukacji, tak jak klucz jest niezbędny do zamka - otwiera użytkownikowi dostęp do całego systemu.

Jedna sieć - bazująca na nowych technologiach i aplikacjach, niezbędna do usprawnienia transformacji procesu dydaktyki, zarządzania placówkami edukacyjnymi oraz usług. Obecnie sieci połączone są nie tylko z urządzeniami mobilnymi i komputerami, ale również terminalami internetu rzeczy (IoT) i inteligentnymi urządzeniami. Wykorzystując technologie takie jak 5G, sieć optyczna i Wi-Fi 7, Huawei integruje sieci przewodowe, bezprzewodowe, biurowe i Internetu rzeczy, aby łączyć sieci kampusowe, edukacyjne sieci obszarów metropolitarnych, a także sieci edukacyjno-badawcze oraz Internet. W rezultacie powstaje jedna bezpieczna, stabilna i inteligentna sieć, zwiększając wytrzymałość systemu usługowego, a także podnosząc jakość korzystania z niego.

Huawei buduje jedną chmurę obliczeniową dla inteligentnej edukacji w oparciu o scentralizowane normy i usługi, w ramach której zintegrowane będą funkcje inteligentnej nauki, dydaktyki, badań naukowych, oceny, zarządzania i kampusów. Docelowo struktura ta ma stanowić inteligentne środowisko edukacyjne, w którym każdy może uczyć się bez względu na ograniczenia czasu i miejsca. W ten sposób znacznej poprawie może ulec jakość nauczania i nauki, a ponadto zapewniony zostanie powszechny dostęp do wysokiej jakości zaplecza edukacyjnego.

Jedna platforma - to publiczna platforma cyfrowa edukacji, która obsługuje aplikacje stosowane w dydaktyce, badaniach naukowych, zarządzaniu i usługach. Umożliwia wymianę danych pomiędzy chmurami, sieciami, urządzeniami i systemami, rozbijając w ten sposób silosy informacyjne. Platforma ta umożliwia wprowadzanie zwinnych innowacji w usługach edukacyjnych oraz optymalizację synergii architektury „chmura-przewody-urządzenie", tworząc połączenie pomiędzy przestrzeniami fizycznymi i cyfrowymi, aby zapewniać inteligentniejsze usługi w zakresie danych edukacyjnych i zarządzania w systemie edukacji.

Kampusowe inteligentne centrum operacyjne (IOC) oraz super aplikacja zbudowane są w jednym portalu z myślą o centralizacji procesów operacyjno-zarządczych. Służy on za zbiorczy pulpit nawigacyjny dla funkcji nauczania, badań naukowych, zarządzania i usług. Korzystając z inteligentnego centrum operacyjnego, osoby zarządzające placówkami edukacyjnymi mogą na bieżąco śledzić status kampusu, stosując udoskonalone metody zarządzania, podczas gdy działy logistyczne, bezpieczeństwa informacji i inne korzystają na bardziej scentralizowanej, zautomatyzowanej i inteligentnej obsłudze. Ta super aplikacja tworzy wspólny inteligentny portal edukacyjny, który łączy ludzi, wydarzenia i rzeczy, zapewniając wygodny dostęp do różnych rozwiązań chmurowych za pośrednictwem tylko jednej apki. Uniwersytety mogą z jej wykorzystaniem budować mobilny portal kampusowy na potrzeby świadczenia mobilnych usług terminalowych ułatwiających pracę, naukę i inne aspekty codziennego życia, wcielając w życie ideę nauki dla każdego bez względu na ograniczenia czasu i miejsca.

Współpraca z branżą i kształtowanie rozwoju inteligentnej edukacji

Jak dotąd z usług Huawei skorzystało ponad 2800 ministerstw edukacji, uniwersytetów i jednostek badawczych w przeszło 120 państwach i regionach. Współpracę z Huawei w zakresie transformacji cyfrowej nawiązało ponad 30 ze 100 najlepszych uczelni na świecie z rankingu QS World University Rankings.

W przyszłości Huawei zamierza pogłębiać współpracę z branżą edukacyjną, elastycznie integrując duże zbiory danych, sztuczną inteligencję i chmury obliczeniowe z różnymi kontekstami edukacyjnymi, aby wspólnie z partnerami tworzyć dostosowane do potrzeb rozwiązania i kształtować wysokiej jakości rozwój edukacji poprzez transformację cyfrową.

Niniejszy artykuł pochodzi z poświęconego inteligentnej edukacji wydania magazynu ICT Insights. Zapraszamy na oficjalną stronę Huawei: https://e.huawei.com/en/ict-insights/global/ict_insights/ict34-intelligent-education

  • Issue by:Huawei
  • Web:http://
  • About Viv-Media|Free Add URL|Submit Press Release|Submit How To|SiteMap|Advertise with Us|Help|Contact Viv-Media |China Viv-Media
  • Copyright© 2010-2020 viv-media.com Corporation.
    Use of this web constitutes acceptance of Terms of Service and Privacy Policy. All rights reserved.  Poetry Online :Ancient Chinese Poetry