DUBAJ, ZEA, 13 października 2023 r. - Podczas Globalnego Forum Mobilnych Sieci Szerokopasmowych 2023 (MBBF 2023), prezes działu rozwiązań bezprzewodowych firmy Huawei Cao Ming ogłosił wprowadzenie pierwszych rozwiązań pełnej serii dla 5.5G w branży. W trakcie ceremonii Cao wspomniał, że „5.5G przychodzi w odpowiednim czasie, aby wspierać nowe doświadczenia, połączenia i usługi", podkreślając, że „Rozwiązania 5.5G pełnej serii firmy Huawei pomogą operatorom zapewnić dziesięciokrotnie lepsze osiągi w pełnym zakresie scenariuszy i umożliwią ultra-wysoką efektywność energetyczną, wykorzystanie spektrum i efektywność działań eksploatacyjno-konserwacyjnych.
5.5G przychodzi na czas, by ulepszyć połączenia mobilne
Standard 5G został przez ostatnie pięć lat rozwinięty pod względem komercyjnym i rozwijał się znacznie szybciej niż poprzednie technologie mobilne. Przyjęcie standardu 5G na wielką skalę nadaje nowego rozpędu rozwojowi gospodarki cyfrowej. 5G napędza różnego rodzaju nowe doświadczenia, połączenia i usługi. Standard ten otworzył drzwi do zupełnie nowego, wciągającego świata dla użytkowników indywidualnych i domowych. Rozszerzył możliwości zastosowania połączeń IoT o wszystkie scenariusze i znalazł drogę do podstawowej produkcji, pozwalając na jej większą elastyczność i przyspieszając usługi vehicle to everything (V2X), które umożliwiają rozwój inteligentnego transportu.
5.5G nadchodzi w idealnym czasie, aby usprawnić łączność poszczególnych użytkowników, gospodarstw domowych, przedmiotów, pojazdów i całych branż. Rozwiązania pełnej serii 5.5G firmy Huawei pozwolą operatorom na efektywne budowanie sieci 5.5G dzięki ciągłym innowacjom w pięciu kategoriach podstawowych możliwości: sieci szerokopasmowe, wielopasmowe, wieloantenowe, inteligentne i ekologiczne.
Produkty 5.5G pełnej serii zapewniają dziesięciokrotnie lepsze parametry
Wielopasmowe i wielokanałowe ELAA TDD dla doświadczeń 10 Gb/s . Ekstremalnie duże zestawy antenowe (ELAA) pomogły komercyjnym sieciom 5G w znaczącym podniesieniu zasięgu TDD i uzyskaniu wyższej efektywności energetycznej. Przy przejściu operatora telekomunikacyjnego na 5.5G następuje dalsza aktualizacja ELAA. W oparciu o nowe ELAA, pierwsza w branży technologia 128T MetaAAU, która łączy w sobie ponad 500 elementów antenowych może pracować z wielowymiarowymi algorytmami emisji o wysokiej rozdzielczości, co poprawia doświadczenia o 50%. Wraz z aktualizacją ELAA, pierwsza w branży dwupasmowa technologia 64T MetaAAU może działać z dwupasmowymi elementami konwergentnymi, co pozwala na wspólne pokrycie wysokich i niskich pasm i zapewnienie nie mającego sobie równych doświadczenia od 5 do 10 Gb/s wraz z rozwiązaniami wielooperatorowymi.
GigaGreen pełnej serii FDD do ulepszenia podstawowych doświadczeń. Pierwsze w branży trójpasmowe FDD Massive MIMO i trójpasmowe moduły 8T obsługują gigahercową przepustowość, dając dostęp do technologii 1.8+2.1+2.6 Ghz w jednym zestawie i mogą współpracować z technologią FDD beamforming znacząco poprawiając wydajność spektralną i efektywność energetyczną FDD. W porównaniu do 4T4R, trójpasmowe FDD Massive MIMO podnosi przepustowość dziesięciokrotnie, a zasięg o 10 dB. Trójpasmowe FDD 8T8R poprawia wydajność spektralną trzykrotnie, a zasięg o 7 dB podczas pracy z ustawieniem realnego szerokiego pasma i dynamicznym podziałem zasilania.
mmWave AAU z największym zestawem antenowym do ciągłego pokrycia 10 Gb/s. Branża mmWave jest już dojrzała. Pierwsze w branży rozwiązanie mmWave AAU obejmuje przeszło dwa tysiące elementów antenowych w celu pokonania ograniczeń mmWave we współdzielonych lokalizacjach o wspólnym zasięgu z pasmem C. Poprzez koordynację pomiędzy pasmami wysokimi i niskimi, sieci mmWave mogą zapewnić 10 Gb/s szczytowej przepustowości i 5 Gb/s średniej przepustowości. Omawiane rozwiązanie AAU obsługuje także inteligentne zarządzanie emisją, co pozwala pokonać ograniczenie mmWave w zakresie mobilności o wysokiej prędkości i transmisji NLOS.
Zwiększenie wydajności i oszczędności energetycznej DIS dla wykorzystania standardu 5.5G w budynkach. Seria LampSite X łączy pięć pasm i mmWave w jednym zestawie w celu obsługi pełnego zakresu przepustowości na wszystkich pasmach we wszystkich technologiach dostępu radiowego. Obsługuje także technologię super deep dormancy (głębokiego uśpienia), ograniczając zużycie energii poza szczytem do zaledwie 1 wata. Aby zapewnić zasięg wymagany w parkingach podziemnych i innych podobnych obszarach, wyjątkowy moduł Lightsite średniego pasma o średniej moy może zapewnić nawet o 35% lepsze doświadczenia użytkowników i niższe TCO niż typowe rozwiązania DAS.
Ciągłe innowacje w dziedzinie anten i mikrofal pozwalają na efektywną budowę sieci 5.5G. Ekologiczne anteny wykorzystują technologię direct injection feeding (SDIF) do zdefiniowania na nowo architektury anten i Meta Lens do połączenia energii emisyjnej w celu uzyskania o 25% wyższej efektywności energetycznej. Nowa platforma mikrofalowa MAGICSwave pozwala zaktualizować sieci transportowe. MAGICSwave obsługuje ultraszeroką transmisję wielokanałową, by zwiększyć efektywność backhaulingu przy wyższej przepustowości dla obszarów miejskich i większych odległości transmisji dla obszarów podmiejskich. Cechuje się ona wysokim poziomem integracji, co pozwala sieciom na dalszy rozwój przez najbliższe 10 lat.
Efektywna, inteligentna technologia 5.5G zapewnia optymalną efektwność sieci
Łączenie spektrum iHashBand2.0 dla optymalnej wydajności spektralnej sieci 5.5G. iHashBand2.0 na nowo definiuje wielopasmowe wykorzystanie spektrum: Komórka obsługująca (MB-SC) pozwala na elastyczne łączenie nieciągłego spektrum z wirtualną wysoką przepustowością, co umożliwia uzyskanie 10 Gb/s przy osiągnięciu o 40% wyższej wydajności spektralnej. Elastyczny dostęp do spektrum (FSA) obsługuje elastyczny dostęp do pełnego pasma uplink, umożliwiając gigabitowe prędkości transmisji wychodzącej przy o 40% wyższej wydajności spektralnej.
„0 Bit 0 Wat" w kompletnym zakresie scenariuszy dla optymalnej efektywności energetycznej 5.5G. Urządzenia pełnej serii obsługują technologię „0 bit 0 wat", co czyni je pierwszymi w branży systemami korzystającymi z głębokiego uśpienia (super deep dormancy) przy 99% wyłączeniu, z szybkim wznowieniem na żądanie i milisekundowym wyłączaniem na poziomach operatora i kanału. Rozwiązania dla central realizuję inteligentną koordynację pomiędzy źródłami zasilania a urządzeniami, osiągając cel „0 bit 0 wat" na poziomie centrali. Dzięki iPowerStar, działające na poziomie centrali polityki oszczędzania energii mogą być wdrażane w oparciu o trendy ruchu o różnych porach dnia, co ułatwia realizację celu „0 bit 0 wat" na poziomie całej sieci.
Rozwój IntelligentRAN w kierunku L4 dla optymalnej eksploatacji i konserwacji sieci 5.5G. Sieci będą zależeć od większej liczby pasm, co pozwoli na zapewnienie większej liczby usług i połączeń i ułatwi realizację trendów przejścia sieci 5.5G na autonomię wyższego poziomu. IntelligentRAN obsługuje analitykę L4 opartą o intencje. Oznacza to, że możliwe jest wprowadzenie środków zapobiegania i przewidywania, które zastąpią reaktywne rozwiązania eksploatacyjne i konserwacyjne z użyciem metod aktywnych. Sieci reagują na intencje usług w celu zapewnienia lepszych doświadczeń deterministycznych. Obsługiwane jest podejmowanie decyzji w oparciu o wiele celów w celu optymalizacji doświadczeń korzystania z usług i podniesienia efektywności energetycznej sieci.
„Przyszłość już nadeszła. Huawei nadal będzie rozwijał inteligentne produkty i rozwiązania we współpracy ze wszystkimi partnerami branżowymi, aby sieć 5.5G stała się rzeczywistością" – zakończył Cao.