PEKIN, 26 lipca 2023 r. - W dniach 29 czerwca - 2 lipca w mieście Changsha odbyła się trzecia edycja Chińsko-Afrykańskich Targów Gospodarczo-Handlowych z udziałem przedstawicieli 53 państw afrykańskich, 12 międzynarodowych organizacji oraz ponad 1,5 tys. wystawców. Wydarzenie ma na celu wspierać rozwój współpracy gospodarczo-handlowej pomiędzy Chinami i Afryką. W targach wzięła udział grupa SANY (w dalszej części „SANY"), która zaprezentowała 14 flagowych produktów wykorzystywanych m.in do produkcji betonu i budowy dróg , a także maszyn portowych.
Przy okazji wydarzenia Xiang Wenbo, prezes rotacyjny SANY, wygłosił przemówienie w charakterze przedstawiciela chińskiego biznesu, w którym podkreślił wieloletnią historię przyjaźni chińsko-afrykańskiej, a także bliskie relacje gospodarcze łączące Państwo Środka z Afryką i stanowiące o ogromnym potencjale współpracy pomiędzy nimi.
Stosunki chińsko-afrykańskie jeszcze nigdy nie były tak silne - jest to rezultat wszechstronnej i wielopoziomowej współpracy, która po latach nabrała wyraźnego kształtu. Według chińskiego Ministerstwa Handlu Państwo Środka od 14 lat pozostaje największym partnerem handlowym Afryki. W 2021 r. obroty pomiędzy Chinami i Afryką osiągnęły rekordowy poziom 254,289 mld USD, co stanowiło wzrost o 35,3% rok do roku. Obie strony wciąż prowadzą bliską współpracę w obszarze infrastruktury - przedsiębiorstwa z Chin zainwestowały w budowę już tysięcy mostów i setek portów na całym kontynencie.
Afryka we współpracy z Chinami rozbudowała swoją sieć dróg o 150 tys. km, zwiększając jej zasięg o blisko 700 mln użytkowników, co przyczyniło się do przyspieszenia industrializacji i modernizacji kontynentu. W obszarze rozwoju społecznego należy zwrócić uwagę na wykształcenie przez Chiny ponad 160 tys. afrykańskich specjalistów z różnych dziedzin, którzy mieli okazję studiować w Chinach. Chiny podzieliły się również swoimi rozwiązaniami w rolnictwie, przyczyniając się do jego większego zrównoważenia na terenie Afryki.
Z drugiej strony Afryka ze względu na ogromny potencjał gospodarczy stanowi wielki rynek dla Chin. W 2002 r. SANY wyeksportowała do Maroka równiarki, stając się jednym z pierwszych producentów maszyn budowlanych, który wszedł na rynek afrykański. Od tamtego czasu produkty SANY trafiły na rynki ponad 50 państw i regionów w całej Afryce, gdzie znalazły zastosowanie w licznych dużych inwestycjach budowlanych takich jak elektrownia wiatrowa w etiopskim mieście Adama. W ostatnim czasie na terenie Etiopii uruchomiono 102 turbiny wiatrowe produkcji SANY, które cały czas dostarczają czystą energię do Addis Abeby.
Branża energii wiatrowej odgrywa kluczową rolę we wspieraniu transformacji energetycznej i zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego w ramach realizowanej przez Chiny dwutorowej strategii redukcji emisji CO2. SANY konsekwentnie dąży do osiągnięcia pozycji światowego lidera na rynku urządzeń i usług związanych z produkcją czystej energii. Firma cały czas rozwija i pogłębia współpracę z państwami afrykańskimi z myślą o kształtowaniu bardziej ekologicznego i zrównoważonego społeczeństwa.