TAŠKENT, Uzbekistan, 17. mája 2023 - Trina Solar, popredný svetový dodávateľ fotovoltických a inteligentných energetických riešení, podporuje prechod Uzbekistanu na obnoviteľné zdroje energie.
V energetickom pláne uzbeckej vlády na roky 2020 – 2030 je stanovený cieľ 5 GW dodatočnej kapacity solárnej energie.
Hoci je v Uzbekistane ročne 330 slnečných dní, solárna energia dnes tvorí menej ako jedno percento energetického mixu. Údaje Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje energie (IRENA) však ukazujú, že uzbecký sektor solárnej energie zaznamenáva silný rast. V roku 2020 bola solárna kapacita len 4 MW. V roku 2021 to bolo 104 MW a vlani 253 MW, uvádza IRENA.
Veľký skok v roku 2021 bol spôsobený 100 MW solárnou farmou Navoi v Uzbekistane, ktorá využíva sledovacie zariadenia TrinaTracker Vanguard 2P.
Todd Li, prezident spoločnosti Trina Solar Asia Pacific, hovorí: „Aby Uzbekistan uspokojil rastúce energetické potreby a zároveň znížil emisie skleníkových plynov, musí pokračovať v diverzifikácii výroby energie a využívať alternatívne zdroje energie, ako je napríklad solárna energia."
Dodáva: „Uzbekistan je relatívne nevyužitý, ale rastúci trh so solárnou energiou. Veríme, že sa nám podarí vyplniť medzeru na trhu vďaka našim inovatívnym solárnym modulom, sledovacím zariadeniam a integrovaným riešeniam."
Kapacita solárnej energie v Uzbekistane je v porovnaní s inými krajinami stále nízka. Napríklad susedný Kazachstan mal na konci roka 2022 kapacitu 2 031 MW solárnej energie, uvádza IRENA.
IRENA vo svojej správe s názvom Politika solárnej energie v Uzbekistane: plán – zdôraznila, že existujú krajiny, ktoré majú menej slnečného svetla ako Uzbekistan, ako napríklad Čína a Grécko, ktoré majú vyšší podiel solárnej energie na spotrebe energie v krajine.
Dôvodom tohto rozdielu je podľa správy skutočnosť, že Uzbekistan zápasí s množstvom prekážok, ktoré bránia jeho ambíciám v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Po prvé, nadmerná závislosť od fosílnych zásob krajiny. Uvádza sa v nej, že do roku 2030 sa počet obyvateľov Uzbekistanu zvýši o tri milióny na 37 miliónov, čo zvýši dopyt po energii. Vzhľadom na súčasné trendy spotreby môže deficit energie v krajine dosiahnuť 65 % celkového dopytu za menej ako desať rokov, uvádza sa v správe. Dodáva, že na uspokojenie rastúceho dopytu bude potrebné zlepšiť energetický systém a zvýšiť výrobu o 70 až 75 %.
Aby Uzbekistan naplno využil svoj potenciál solárnej energie, musí realizovať solárne projekty s využitím striech a voľnej pôdy. Spoločnosť Trina Solar, ktorá je popredným svetovým poskytovateľom fotovoltických a inteligentných energetických riešení, dokáže uspokojiť všetky segmenty trhu v Uzbekistane: rezidenčný, komerčný a priemyselný (C&I) a komunálny.
Spoločnosť Trina Solar ponúka fotovoltické moduly typu n a p pre rôzne uzbecké solárne projekty. Nová technológia typu n poskytuje ďalšie zvýšenie výkonu modulu. Nový bifaciálny modul Vertex N NEG21C.20 spoločnosti Trina Solar je modul s vysokým výkonom. Má maximálnu účinnosť 22,4 % a výkon až 695 W, čo prináša nižšie vyrovnané náklady na energiu (LCOE) a nižšie náklady na rovnováhu systému (BOS). Medzi moduly typu p spoločnosti Trina Solar patria Vertex DEG21C.20 a Vertex DEG20C.20. Vertex DEG21C.20 je bifaciálny modul typu p s dvojsklom, ktorý používa solárne články s veľkosťou 210 mm. Poskytuje výkon až 665 W a účinnosť až 21,4 %. Vertex DEG20C.20 je bifaciálny modul s dvojsklom, ktorý poskytuje maximálnu účinnosť 21,4 % a maximálny výkon 605 W. Zákazníci si môžu vybrať vhodnú technológiu na najlepšiu optimalizáciu svojich solárnych projektov.
Oba moduly typu n a p používajú solárne články s technológiou 210 Technology a dĺžkou 210 mm, ktoré majú vyšší výkon ako predchádzajúce solárne články. Moduly využívajú najmodernejšie technológie, ako sú viacnásobné zbernice na lepšiu absorpciu svetla, nedeštruktívna technológia rezania a zapuzdrenie s vysokou hustotou na optimalizáciu účinnosti modulu.
Okrem solárnych modulov je spoločnosť Trina Solar jediným výrobcom originálneho vybavenia (OEM), ktorý vyrába sledovacie zariadenia – poskytuje integrované riešenie modulu a sledovacieho zariadenia z jedného zdroja.
Spoločnosť Trina Solar tiež uvádza na trh svoju druhú generáciu sledovacieho zariadenia Vanguard 2P, ktoré je modernizáciou predchádzajúcej verzie s jedným motorom. Nová verzia má tri motory pre každý pohon, čo výrazne znižuje počet mechanických častí, urýchľuje a uľahčuje inštaláciu sledovača a znižuje náklady na údržbu počas celého životného cyklu výrobku.
Vanguard 2P je navrhnutý tak, aby odolal náročným poveternostným podmienkam vrátane uzbeckého podnebia: od horúceho leta až po extrémne nízke teploty. Kratší a širší tvar sledovacieho zariadenia 2P Vanguard značky TrinaTracker v kombinácii s jeho patentovanými sférickými ložiskami ďalej umožňuje prácu na miestach s nerovným terénom, ako napríklad v Uzbekistane.
Nová generácia Vanguard 2P tiež prešla rozsiahlymi testami v aerodynamickom tuneli a má rovnako nízky počet vrstiev – len sedem – na jeden sledovací systém, čo prispieva k nižším nákladom na rovnováhu systému (BOS). Ďalšie funkcie, ako napríklad algoritmus „Super Track" a „Trina Smart Cloud", ďalej zlepšujú výkon sledovacieho zariadenia s cieľom maximalizovať výkon modulu. Tieto sledovacie zariadenia sú kompatibilné s veľmi výkonnými bifaciálnymi modulmi, čo prispieva k vyššiemu energetickému výkonu a lepšej finančnej návratnosti pre investorov.
O spoločnosti Trina Solar
Spoločnosť Trina Solar bola založená v roku 1997 a je popredným svetovým poskytovateľom fotovoltických a inteligentných energetických riešení. Spoločnosť sa zaoberá výskumom, vývojom, výrobou a predajom fotovoltických produktov, vývojom fotovoltických projektov, EPC, prevádzkou a údržbou, vývojom a predajom inteligentných mikrosietí a doplnkových systémov s viacerými zdrojmi energie, ako aj prevádzkou energetických cloudových platforiem. V roku 2018 spoločnosť Trina Solar uviedla na trh svoju značku Energy IoT, založila alianciu Trina Energy IoT Industrial Development Alliance spolu s poprednými podnikmi a výskumnými inštitúciami v Číne a na celom svete a založila priemyselné inovačné centrum New Energy IoT. Týmito krokmi sa spoločnosť Trina Solar zaväzuje spolupracovať so svojimi partnermi na budovaní energetického ekosystému IoT a rozvíjať inovačnú platformu na skúmanie novej energie v rámci IoT, pretože sa snaží byť lídrom v oblasti globálnej inteligentnej energie. V júni 2020 spoločnosť Trina Solar vstúpila na trh STAR Šanghajskej akciovej burzy.
Viac informácií nájdete na stránkach www.trinasolar.com